Иконата на Исус Христос Пантократор /Вседържател/ в катедралната църква "Успение Богородично" в Пазарджик трети ден пуска миро
Край иконата, разположена на "царския ред" на иконостаса - петата вдясно от "царските двери" на олтара, се усеща приятен аромат. Никой от посетителите на църквата и служителите в нея не си спомня дали в града е имало друга икона, която да мироточи.
С дясната си ръка Христос благославя, като пръстите му образуват гръцките букви ІС ХС, съкращение на Исус Христос. Това разположение на пръстите е също нагледно учително средство - палецът, показалецът и средният пръст събрани заедно означават Светата Троица, а другите два пръста символизират двете природи на Христос (божествена и човешка).
Изключително рядко се случва подобно чудо, категорични са и свещениците. Мирото с мирис на тамян, примесен с благовония, се стича от ръцете на Христос. То станало особено видимо на Малка Богородица. Иконата е там от създаването на храма и е монтирана в иконостаса вероятно след неговото основаване през 1840 г. Какво означава това миро и защо се появява точно сега, е загадка, казват храмовите свещеници. В древността то често е било свързвано с изцелението.
Мирото се приготвя от специална смес, съдържаща елей и 57 други съставки. Право да варят миро имат поместните /националните/ православни църкви, като ритуалът се извършва от патриарха на Велики Четвъртък (в седмицата преди Възкресение Христово). Наричано още "елей на радостта", мирото и Миропомазанието запечатва във всички християни дара на тяхното тройно служение - царско, свещеническо и пророческо, разказаха свещенослужители.
Източник: www.blitz.bg