национален,регистър,храмове,храмовете,българия,църкви,манастири, джамии, синагоги,карта,интерактивна,публичен,административни,области,националния,информация
Храмови празници
Актуални новини и Глобални анализи
Скит Св.Никола
От 1999 г. досега Фондация "Корона и кръст" се грижи за поддръжката на това Свято място.
Допринесете за проекта

Регистърът е в процес на непрекъснато допълване и коригиране на съдържащите сe в него данни. Ако Вие сметнете, че можете да допринесете за този процес чрез предоставянето на актуална информация или снимки за определени храмове, ще се радваме да ни ги изпратите на нашия e-mail:

 

 


 


ЧЕСТИТ ГЕРГЬОВДЕН!

 

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ХРАБРОСТТА!

НЕКА СЕ ВДЪХНОВИМ ОТ ПОДВИГА НА СВЕТЕЦА ЗА НОВИ ПОБЕДИ!

НЕКА БЪДЕМ ДОСТОЙНИ НАСЛЕДНИЦИ НА НАШИТЕ ХРАБРЕЦИ ОТ МИНАЛОТО, КАКТО НИ ЗОВЕ ПРЕЗИДЕНТА ДНЕС В СЛОВОТО СИ ЗА ПРАЗНИКА,

А НЕ АПАТИЧНИ И ОБХВАНАТИ ОТ СТРАХ, КАКТО НИ ИСКАТ СЕГАШНИТЕ "ВЪЛЦИ В ОЧИ КОЖИ" -

ВИЕ ЗНАЕТЕ КОИ, НАЛИ?

 

Днес се отбелязва денят на св. Георги Победоносец - един от най-тачените светци в християнството и мъченик за Христовата вяра. Празникът е сред най-обичаните в България, тъй като имен ден празнуват близо 230 хил. души. 

 

Светецът воин

 

Житието му разказва, че по времето на император Диоклециан св. Георги бил войник. Едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на легион). Тъй като бил умен и способен младеж, императорът го направил и член на държавния съвет, без да подозира, че той е християнин. Когато се разбрало, императорът поискал от св. Георги да се отрече от вярата си, но той отказал. Заради това бил подложен на множество мъчения, но след всяко от тях оздравявал, защото сам Господ лекувал раните му с докосването си.

 

Св. Георги отговарял на измисляните нови и нови мъчения на императора с думите: "По-скоро ти ще се умориш да ме мъчиш, отколкото аз - да понасям мъченията." Бил обезглавен на 23 април 306 г.

 

Най-известното чудо, извършено от св. Георги, е убиването на змея близо до град Вирит. Змеят изяждал всеки ден по едно от децата в града, докато светецът не го пробол с копието си. Заради чудото хората в града повярвали в Бога и се покръстили. Оттук води началото си най-популярното изображение на светеца по иконите - на бял кон с копие в ръка и змей в краката.

 

Фануилската чудотворна икона